Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kuzey Kıbrıs – Size uygun bir yer mi?


Yazların uzun, kışların kısa ve ılık olduğu bir yer hayal edin. Eski uygarlıkların tarihi kalıntılarıyla ve modern turistik yerlerle dolu bir ülke… Dokunulmamış kırsal alanların ve boş plajların olduğu; nezaket ve misafirperverliğin sizi karşılayacağı, gençlerin büyüklerine saygı duyduğu ve neredeyse hiç suçun olmadığı bir yer... Burası Kuzey Kıbrıs…“tıpkı eskiden de olduğu gibi" Akdeniz arayışında olan Avrupalılar ve İskandinavyalılar için bir mıknatıs haline gelen, siyasi izolasyonların yok edemediği olağanüstü küçük bir ülke...


Kuzey Kıbrıs ya da tam adıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1974’ten beri Kıbrıs Rum Yönetimi’nden ayrı olan adanın Kıbrıs Türk tarafıdır. AB pasaport sahipleri iki taraf arasında serbestçe seyahat edebilmektedir.


‘Tatil’ kelimesinin icat edilmesinden çok uzun süre önce, Kıbrıs adası, birçok uygarlık için arzu edilen bir yerdi. Yunanlılar, Romalılar, Araplar, Venedikliler, Osmanlılar ve İngilizler buraya zamanında hükmetmiş ve her biri bu büyüleyici adanın pejzajında, mimarisinde, kültüründe ve mutfağında kendi izlerini bırakmışlardır.


Kuzey Kıbrıs’ın gezilecek yerlerinden bahsedecek olursak, örneğin Salamis Harabeleri’nde dolaşabilir ve kendinizi çarşıya giden bir Roma’lı gibi hissedebilirsiniz. Gazimağusa Venedik duvarları üzerinde dururken, Türk filosu savaşına hazırlanan 'Othello'yu düşünün ve bir Dünya Mirası olan Bellapais Manastırının ışıklandırılmış duvarları altında yemek yediğinizi ve 900 yıl önce rahiplerin ekip biçtiği bahçelere baktığınızı hayal edin. Girne Kalesi’nde M.Ö. 300 yıllarında, şarap ve zeytin taşıyan ve limanın hemen önünde batan, dünyanın en eski ticaret teknesi diye bilinen batık gemiyi mutlaka ziyaret edin. Eskiden Girne limanının keçiboynuzu depolama alanları, bugün, oturup yemek yiyebileceğiniz küçük barlar ve balık restoranlarına dönüştürülmüştür. Tarz sahibi, beş yıldızlı, uluslararası otel ve restoranlarda ya da sadece ev yapımı yemekler sunan köy tavernaları gibi yerlerde istediğiniz gibi yemek bulabilirsiniz. Eğer dalış, balıkçılık, bisiklet, dağ yürüyüşü, hatta yamaç paraşütü gibi daha aktif uğraşlardan keyif alıyorsanız, bunları Kuzey Kıbrıs'ta bulmak mümkün. Ayrıca dünya standartlarında olan 18 delikli golf sahasına sahip Korineum Golf Course, bowling ve eğlence merkezleri ve spor salonları da bulmak mümkündür. Eğer hala enerjiniz kalmış ise bir gece kulübüne gidebilir veya açık hava dans mekânlarında eğlenebilirsiniz – ya da kumarhaneye gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Maki bitki örtüsünü görebileceğiniz, doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayan Karpaz Yarımadası’nına yeni yapılmış olan sahil yolundan kolayca ulaşılabilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Karpaz bölgesi yaban eşeklerine, kaplumbağa plajlarına ve nadir kuş ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası denizciler için yeni giriş noktası olan mülti-milyon sterlinlik bir yatırım olan Karpaz Gate Marina, Karpaz yolu üzerinde bulunmaktadır.


Ülkenin olanaklarından yine başka bir muhteşem tesis ise hızla kalp ve kanser tedavisinde bölgede lider haline gelen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesidir. Yakın Doğu Üniversitesi, Avrupa, Afrika ve Uzakdoğu'dan öğrenci çeken Kuzey Kıbrıs'ın birçok seçkin üniversitelerinden biridir. Devlet okulları ücretsiz olup, dersler anadilde (Türkçe) okutulmaktadır. Ayrıca, Girne bölgesinde takdire şayan English School of Kyrenia gibi birçok özel okul bulunmaktadır.

Sıcaklık, konfor ve yaşam keyfini Kuzey Kıbrıs'ta tatmak kadar güzel bir şey yoktur. Eğer Kıbrıs’ta emlak satın almak, kiralamak veya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Landmark Emlak size ÜCRETSİZ emlak gösterim hizmeti sunarak yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Güneşli, yeni bir hayata ilk adımınızı atmanız dileğiyle.